Firemní vzdělávání Poradenství Dotace a finance
Dlouhodobé rozvojové programy Tréninky a workshopy Koučinky Administrace EU projektů Personální audity, AC/DC Optimalizace procesů HR procesy & poradenství
7.1.2013, Ústecký deník
V péči nejen o děti stále vedou ženy. A to přesto, že již mnohé výzkumy (Badinter 1998; Maříková 2008 a další) prokázaly, že schopnost pečovat o dítě nijak nesouvisí s tím, že žena dítě nosí, porodí a kojí. Péče a výchova dětí je ženám přisouzena čistě společensky. Potvrdit nám to mohou mnohé příklady z praxe - ženy se v porodnici učí, jak správně dítě držet, koupat, přebalit. Tedy schopnost správně držet dítě není nijak biologicky podmíněná. Nicméně jsou to ženy, které od dětství učíme hrát si s panenkami, být citlivými, vnímavými k potřebám druhých atd.
Žádná z těchto vlastností není přirozeně ženská.
Stejně tak mnohé příručky určené především ženám - matkám různými způsoby v ženách budují pocit šťastného prožívání těhotenství a radosti z narození dítěte. To, že některé ženy radost po porodu neprožívají, ukazuje na onu společenskou vykonstruovanost situace. Všechny příručky, ale i mnohé další společenské mechanismy pouze reprodukují ganderově stereotypní představy o tom, co přináleží ženám a co mužům (ať již v chování, vzhledu či životním cíli), a to bez ohledu na biologii. Asi nepřekvapí, že příručky určené ženám typu Jak správně pečovat o dítě se poprvé začaly objevovat v průběhu 19. století, tedy v době, kdy muži začali z původně feudální rodiny odcházet do měst za prací a společnost potřebovala, aby ženy zůstaly doma a zachovala se tak společenská stabilita uprostřed Velké revoluce (Frevert, 1986). Aby ženy byly ochotné v domácnostech zůstat, začalo se pracovat s myšlenkou mateřské lásky (později popsala a pojmenovala Badinter, 1998) jako něco přirozeného, co dítě pro správný rozvoj potřebuje (do té doby bylo dítě vnímáno jako malý dospělý, nikoli jako bezbranné dítě), co mu může dát pouze žena, ideálně biologická matka. Veškerá zodpovědnost za výchovu a péči o děti tak zůstala na ženách. Ačkoli dnes došlo v tomto ohledu k určitému posunu, tzn. o děti se částečně starají i muži zůstává ve většině případů hlavní zodpovědnost stále na ženách.
Zapojte se!
Chcete-li se zapojit do projektu společnosti Praemia s.r.o. podporujícího rovné příležitosti a zvýšit si svou kvalifikaci zdarma, popřípadě získat dotované místo, kontaktujte koordinátorku projektu Bc. Andreu Novotnou, e-mail: novotna@praemia.cz nebo manažerku projektu Ing. Jaroslavu Bzurovou, e-mail: bzurova@praemia.cz a tel: 702 081 580. První nábor účastnic/účastníků již 7. ledna 2013. Další nábory se uskuteční v březnu, květnu a září 2013. Počet míst je omezen! Projekt běží od 1. listopadu 2012 do 31. března 2014. Za realizační tým projektu Zpátky do zaměstnání vám přeji šťastný nový rok!
Celý článek ke stažení: Matkou_se_zena_stava_2013.pdf
Zobrazit další články ?
Kontakty | Výběr z našich klientů | ||
---|---|---|---|
PraemiaEdu s.r.o. |
tel: +420 475 501 604 |
|
|
Copyright ©2016 All rights reserved
Created by UpFront